Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

30 kwietnia 2014 roku uczniowie z oddziału przedszkolnego i z klas I-VI Szkoły Podstawowej w Wólce Petryłowskiej wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce autokarowej do Chełma.

Pierwszym punktem programu wycieczki była wizyta w Zakładzie Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Srebrzyszczu koło Chełma. Pracownicy zakładu zapoznali odwiedzających z budową i funkcjonowaniem zakładu, omówili zakres działalności ZPOK. Uczniowie zwiedzili halę segregacji, poznali kolejne etapy przetwarzania odpadów- od momentu przywozu odpadów do zakładu, wstępną klasyfikację, sortowanie, aż do powstania surowców wtórnych i paliwa alternatywnego. Wizyta w ZPOK była doskonałą lekcją ekologii, dzieci nauczyły się w jaki sposób segregować odpady, by uzyskać jak największy odzysk surowców w celu ich powtórnego wykorzystania.

Kolejnym punktem programu wycieczki był seans w Centrum Kultury Filmowej „Zorza”. Uczniowie obejrzeli film w technologii 3D „Amazonia. Przygody małpki Sai.” Główna bohaterka filmu, urodzona w niewoli mała kapucynka Sai, w wyniku katastrofy lotniczej znajduje się w samym sercu dżungli, całkowicie sama, zdezorientowana i bezradna i musi nauczyć się żyć w nowym środowisku. Niezwykłe przygody małpki wywoływały salwy śmiechu na sali kinowej, uczniowie przeżyli tez kilka chwil grozy, gdy Sai znalazła się w niebezpieczeństwie. Film zachwycił wszystkich przepięknymi zdjęciami amazońskiej fauny i flory.

Po seansie w kinie uczniowie udali się na obiad do miejskiej jadłodajni, a po obiedzie na spacer uliczkami Chełmskiej Starówki. Podczas spaceru po dawnym rynku uczniowie oglądali zabytkowe kamieniczki, ruiny ratusza i studnię miejską. Chwilę wytchnienia przyniósł odpoczynek przy fontannie oraz smaczny deser – lody z najsłynniejszej chełmskiej lodziarni.

Czwartym punktem programu była wizyta w Chełmskich Podziemiach Kredowych. Uczniowie pod czujnym okiem pana przewodnika przemaszerowali podziemnymi korytarzami trasę licząca około 2 kilometry. W trakcie zwiedzania dzieci dowiedziały się, skąd wzięły się skały kredowe pod Chełmem, w jaki sposób powstały podziemia kredowe i jak dawniej mieszkańcy Chełma wydobywali kredę. Pan przewodnik opowiedział również kilka legend związanych z podziemiami, nie lada atrakcją i ogromnym przeżyciem szczególnie dla maluchów była niespodziewana wizyta ducha Bielucha, który obiecał spełnić najskrytsze marzenia uczestników wycieczki. Na pamiątkę wizyty w podziemiach, uczniowie, wychodząc z kredowego labiryntu, mogli zabrać ze sobą po kawałku kredy, dodatkowo każdy ze zwiedzających otrzymał figurkę ducha Bielucha, by przypominała o wizycie w tym miejscu- miejscu niesamowitym i unikatowym na skalę europejską.

Następnym punktem programu wycieczki było zwiedzanie Muzeum Ziemi Chełmskiej, gdzie uczniowie obejrzeli wystawę „Osobliwości przyrodnicze Lubelszczyzny” prezentującą dawną i współczesną przyrodę Lubelszczyzny wschodniej. Wystawa obejmowała eksponaty z zakresu geologii, paleontologii, botaniki i zoologii. Największe wrażenie zrobiły na uczniach czaszki zwierząt plejstoceńskich i zamieszkujący niegdyś nasze tereny niedźwiedź brunatny. Zachwyt wśród dzieci wzbudził, usytuowany wśród eksponatów, żywy okaz legwana zielonego, który zmieniał ubarwienie co kilka chwil, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki…

Ostatnim etapem wycieczki była wizyta w restauracji McDonalds, uczniowie posili się otrzymując zestawy Happy Meal.

Dzień wycieczki okazał się pełnym atrakcji , wrażeń i niesamowitych przeżyć. Wyjazd pokazał, że można połączyć przyjemne z pożytecznym, uczniowie, zarówno ci młodsi jak i starsi, utrwalili nawyki związane z postawą proekologiczną i poszerzyli wiedzę na temat walorów turystyczno-krajoznawczych „swojej małej Ojczyzny”, dodatkowo seans w kinie przybliżył im egzotyczny świat przyrody amazońskiej dżungli. Dzieci uśmiechnięte, zadowolone, choć może trochę zmęczone, wróciły do domu w późnych godzinach popołudniowych.