Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

15 października 2014r. uczniowie  Szkoły Podstawowej w Wólce Petryłowskiej  uczestniczyli w wyjeździe edukacyjnym do Lublina. Celem wyjazdu było obejrzenie spektaklu w teatrze im. H.CH. Andersena w Lublinie i  lekcja muzealna w Muzeum Lubelskim.

Pierwszym punktem programu wycieczki była wizyta w teatrze im. H. CH. Andersena. Uczniowie wzięli udział w prelekcji, podczas której poznali funkcjonowanie teatru „od kuchni”, dowiedzieli się jak na potrzeby spektaklu tworzy się pacynki, kukiełki i marionetki, w jaki sposób aktorzy przygotowują się do przedstawień, mieli również okazję przymierzyć maski teatralne wykorzystywane w inscenizacjach z różnych bajek oraz posłuchać anegdot związanych z aktorami teatru. Następnie uczestnicy wycieczki obejrzeli spektakl Czerwony Kapturek. Oglądając sztukę uczniowie odkryli na nowo przesłanie, liczącej już ponad sto lat, baśni braci Grimm. Na podstawie historii o małej dziewczynce, która wybrała się sama przez las, by odwiedzić chorą babcię, mali widzowie utrwalili zasady bezpieczeństwa – poznali, jakie mogą być skutki nieposłuszeństwa wobec rodziców, kontaktów z nieznajomymi, zabawy z ogniem i śmiecenia w lesie. Dzieci dowiedziały się również, jak ważne w życiu każdego z nas jest rozwijanie swoich pasji i  zainteresowań, a także jak przestrzeganie norm grzecznościowych i zachowanie postawy tolerancyjnej wpływa na jakość  kontaktów międzyludzkich.

Kolejnym punktem programu wycieczki była wizyta w Muzeum Lubelskim. Uczniowie uczestniczyli w lekcji muzealnej – obejrzeli wystawę archeologiczną Śladami przeszłości. Najdawniejsze dzieje Ziemi Lubelskiej. Dowiedzieli się, jak wyglądało życie pierwszych mieszkańców Lubelszczyzny, poznali ich zwyczaje, warunki w jakich mieszkali i sposoby wykonywania podstawowych narzędzi codziennego użytku. Następnie uczestnicy wycieczki zwiedzili wystawę Sztuka Ludowa Regionu Lubelskiego. Prezentowane tam eksponaty z zakresu garncarstwa, tkactwa, kowalstwa, plastyki obrzędowej i zdobniczej, stroje i instrumenty ludowe, przedstawienia rzeźbiarskie i malarskie przybliżyły uczniom kulturę i sztukę ludową Lubelszczyzny. Uczniowie mieli również okazję obejrzeć ekspozycję Uzbrojenie Polskie i Obce XIV-XX wieku . Zgromadzone tam militaria – uzbrojenie ochronne (zbroje, tarcze, hełmy) i zaczepne (broń sieczna- miecze średniowieczne, rapiery, szpady, pałasze i szable), broń palna, lufy armatnie, kule i granaty artyleryjskie  - wzbudziły szczególne zainteresowanie chłopców.  Pewnie oczyma wyobraźni widzieli siebie jako walecznych rycerzy lub dzielnych żołnierzy walczących na froncie…

Ostatnim punktem programu wycieczki był posiłek w restauracji McDonalds. Pracownicy obsługi przygotowali dla uczniów miły prezent; każdy otrzymał balon z logo restauracji.

Spektakl Czerwony Kapturek był dla uczestników wycieczki ogromnym przeżyciem, bliski kontakt z aktorami, scenografia i gra świateł zachwyciły uczniów i opiekunów. Zwiedzanie wystaw i oglądanie eksponatów  w Muzeum Lubelskim  wzbogaciło wiedzę dzieci na temat historii Lubelszczyzny i dawnego życia jej mieszkańców, a także wiedzę dotyczącą zadań muzeów i pracujących tam osób. Wyjazd dostarczył dzieciom wielu niesamowitych i niezapomnianych wrażeń.

Dziękujemy rodzicom za pomoc w sprawowaniu opieki nad uczniami podczas wycieczki.