Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

5 czerwca 2015r. uczniowie z oddziału przedszkolnego, uczniowie z klas I-VI, nauczyciele oraz rodzice dzieci ze SP w Wólce Petryłowskiej uczestniczyli w wyjeździe edukacyjnym do JuraParku w Bałtowie. JuraPark Bałtów to pierwszy w Polsce park tematyczny poświęcony dinozaurom. W Bałtowie odkryto trop największego jurajskiego drapieżnika – alozaura, trop stegozaura i kompsognata – co jednoznacznie potwierdza obecność śladów dinozaurów w tym regionie.

Do Bałtowa wyruszyliśmy we wczesnych godzinach rannych, byliśmy bardzo podekscytowani i ciekawi czekających nas atrakcji. Po przybyciu na miejsce, podzieliliśmy się na dwie grupy (oddział przedszkolny i klasy I-III – pierwsza grupa, klasy IV-VI – druga grupa).

Pierwszym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie ścieżki dydaktycznej, mogliśmy tam odbyć wędrówkę przez kolejne etapy dziejów życia na Ziemi i podziwiać ponad 100 modeli prehistorycznych zwierząt w skali 1:1. Następnie udaliśmy się do Muzeum Jurajskiego, gdzie obejrzeliśmy tropy i kości dinozaurów oraz ekspozycję poświęconą morzu mezozoicznemu, która prezentuje skamieniałe szczątki organizmów, zasiedlających w czasie panowania dinozaurów środowisko wodne.

Kolejnym punktem programu były lekcje multimedialne, grupa młodsza – W poszukiwaniu śladów życia na Ziemi, grupa starsza – Morze świat niezwykłych organizmów wodnych. Dzięki prezentowanym podczas lekcji prezentacjom i ekspozycjom eksponatów muzealnych oraz modeli uczniowie znacznie poszerzyli swoją wiedzę  i rozwinęli zainteresowania na temat dawnych organizmów żywych, zamieszkujących niegdyś naszą planetę.

Po lekcjach klasy młodsze zrelaksowały się na placu zabaw, bogato wyposażonym w nowoczesne i zarazem bezpieczne urządzenia dające upust dziecięcej energii, a klasy starsze udały się na podnoszącą poziom adrenaliny wizytę w Prehistorycznym Oceanarium, stając „oko w oko” z morskimi bestiami, „starszaki” spotkały, dziś już wymarłe, morskie potwory, których widok naprawdę potrafił zmrozić krew w żyłach…

Po zabawie na placu rozrywki i wizycie w oceanarium udaliśmy się do magicznego miejsca łączącego świat rzeczywisty ze światem baśniowym – Sabathówki. Nazwa nawiązuje do sabatów, czyli spotkań czarownic, które miały się odbywać w Górach Świętokrzyskich. Po zwiedzaniu Sabathówki, udaliśmy się do Chaty Czarownicy, gdzie obejrzeliśmy pokaz  - Słowiańscy bogowie i demony w baśniach i legendach (grupa młodsza), Wierzenia dawnych Słowian (grupa starsza).

Następnie po obejrzeniu pokazów uczestniczyliśmy w warsztatach paleontologicznych – preparowaliśmy z gipsowego bloku „szkielet” dinozaura, dodatkowo dowiedzieliśmy się wiele ciekawostek  dotyczących pracy paleontologa. Zajęcia praktyczne pokazały nam jak cierpliwy, dokładny i delikatny musi być naukowiec, który „wydobywa” fragment szkieletu ze skał lub ziemi.

Po wytężonej pracy chwila odpoczynku…. seans w kinie 5D, ale myli się ten, kto myśli, że zasiedliśmy wygodnie w fotelach i chwilę odetchnęliśmy. Emisja filmu i efekty specjalne dostarczyły nam ogromnych emocji, czuliśmy się tak jak byśmy to my, byli aktorami grającymi w filmie i bezpośrednio uczestniczyli w jego akcji. Projekcja filmu  w nowoczesnej technologii 5D dostarczyła nam niesamowitych wrażeń.

Po seansie filmowym czekała nas kolejna atrakcja- podróż schoolbusem- zwiedzanie  Zwierzyńca, wyruszyliśmy w podróż po safari, poznaliśmy zwierzęta (wielbłądy, lamy, alpaki, muflony i in. ) żyjące na  różnych kontynentach, zapoznaliśmy się z ich cechami charakterystycznymi i warunkami bytowymi.

Wróciliśmy do domu późnych godzinach wieczornych, wzbogaceni o nowe wiadomości, bogatsi o nowe doświadczenia, opaleni (pogoda wyjątkowo nam dopisała..), zmęczeni, ale radośni, z powodu atrakcji, które nas spotkały. Emocje, które nam towarzyszyły tego dnia, wspólne przeżyte chwile na długo pozostaną naszej pamięci…