Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Wólce Petryłowskiej 16 października 2015 r. uczestniczyli w „Europejskim Dniu Przywracania Czynności Serca”. Akcja bicia rekordu w resuscytacji krążeniowo-oddechowej została zorganizowana w ramach Programu Edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować", który jest prowadzony przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Celem akcji było propagowanie nauki udzielania pierwszej pomocy osobie, u której wystąpiło nagłe i niespodziewane zatrzymanie krążenia. Przedsięwzięcie miało charakter otwarty, wystarczyło mieć fantoma i zarejestrować się na stronie fundacji.

Tego dnia wspólnie przystąpiliśmy do ustanawiania rekordu, który polegał na jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej. W godz. 12.00 – 12.30 prowadziliśmy resuscytację z wykorzystaniem jednego fantoma. W trakcie czynności ratowania życia uczestnicy zmieniali się. W przedsięwzięciu wzięło udział 35 uczniów klas I - VI i 6 nauczycieli. WOŚP przekazała dla uczestników 30 apteczek i kart startowych Play. Całe wydarzenie zostało nagrane, a dokumentacja wideo i foto przesłana na adres Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 

Podczas takich akcji kształtowane są właściwe nawyki, a pierwsza pomoc staje się dla dzieci czymś naturalnym. "Gdyby więcej ludzi umiało udzielać pierwszej pomocy w nagłym zatrzymaniu krążenia, 100 000 osób rocznie w Europie mogłoby żyć" – twierdzi Europejska Rada Resuscytacji, która 3 lata temu, dzień 16 października ustanowiła Europejskim Dniem Przywracania Czynności Serca. 

Rekord został pobity! W bieżącym roku do akcji zgłosiło się 890 instytucji oraz 92 049 osób, które korzystały z 5 411 fantomów.