Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

2. października 2015 roku uczniowie klas IV-VI Szkoły Podstawowej w Wólce Petryłowskiej uczestniczyli w wyjeździe edukacyjnym do Włodawy. Celem wyjazdu było zapoznanie z historią regionu, miejscami pamięci narodowej oraz pracą meteorologów ze Stacji Hydrologiczno – Meteorologicznej. 

Pierwszym punktem programu wycieczki była wizyta w Muzeum Byłego Obozu Zagłady w Sobiborze. Uczniowie zostali zapoznani przez pana przewodnika z historią powstania i organizacją obozu, dowiedzieli się, jak funkcjonował obóz i jak wyglądał systematyczny proces zagłady Żydów polskich oraz Żydów z innych państw europejskich, okupowanych przez III Rzeszę w trakcie II wojny światowej. Opowieść o tragicznym losie tysięcy więźniów obozu bardzo poruszyła uczniów. Wzruszeni, pełni zadumy, opuścili miejsce kaźni obiecując panu przewodnikowi, że wrócą tu jeszcze z członkami swoich rodzin, a w przyszłości ze swoimi dziećmi, by pielęgnować pamięć o sobiborskim miejscu zagłady.

Kolejnym punktem wyjazdu była lekcja w Stacji Hydrologiczno – Meteorologicznej we Włodawie. Uczniowie zostali zapoznani z urządzeniami wykonującymi pomiary meteorologiczne, między innymi takimi jak: klatka meteorologiczna, barometr, barograf, higrograf, wiatromierz, deszczomierz, śniegomierz, termograf, sygnalizator mgły oraz opadu, wysokościomierz podstawy chmur, stacja wykrywania i lokalizacji burz. Po zwiedzeniu ogródka meteorologicznego uczniowie udali się do budynku stacji, gdzie dowiedzieli się jak „od kuchni” wygląda praca meteorologa, jak ważne i odpowiedzialne zadania wykonuje w ramach swoich codziennych obowiązków zawodowych.

Ostatnim punktem wyjazdu edukacyjnego była wizyta w Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego. Uczniowie obejrzeli wystawę etnograficzną „Chłopskie pielgrzymowanie” prezentującą stroje i przedmioty codziennego użytku wykorzystywane przez mieszkańców włodawskich wsi. Następnie dzieci zwiedziły synagogę i tak zwany babiniec – osobne miejsce modlitewne, przeznaczone tylko dla kobiet. Pan przewodnik opowiedział uczestnikom wycieczki o żydowskich zwyczajach i tradycjach religijnych. Na zakończenie wizyty w muzeum uczniowie obejrzeli niezwykłą animację – film prezentujący historię powstania miasteczka Włodawa i życie jego pierwszych mieszkańców.

Po atrakcjach, które dostarczyły uczniom wielu nowych wiadomości i doświadczeń, przyszedł czas na miły akcent podsumowującym wycieczkę - posiłek w pizzerii.

Wyjazd edukacyjny do Włodawy okazał się doskonałą lekcją historii i przyrody. Uczniowie wrócili do szkoły bardzo zadowoleni i z entuzjazmem opowiadali swoim młodszym kolegom o tym, co zobaczyli.