Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W roku szkolnym 2014/2015 w Szkole Podstawowej w Wólce Petryłowskiej był realizowany program „Chroń Dziecięce Uśmiechy”: w klasach I-III pt. „Ja i moje zęby” , a w klasach IV-VI – „Ja i mój uśmiech”. W ramach realizacji programu w miesiącach od września 2014 r. do lutego 2015 r. uczniowie zostali zapoznani z celami programu i otrzymali materiały dotyczące programu.

W programie uczestniczyło 18 uczniów z klas I-III i 20 uczniów klas IV –VI. Zajęcia odbywały się w ramach godzin koła matematyczno – przyrodniczego w klasach IV-VI oraz wychowania do życia w rodzinie (kl. V-VI) - w oparciu o proponowane scenariusze zajęć. Zajęcia były prowadzone przez nauczyciela przyrody , WDŻ i opiekuna PCK – Małgorzatę Kiszowarę. 

W czasie zajęć uczniowie malowali kolorowanki, wykonali plakaty na temat profilaktyki higieny jamy ustnej, rysowali swój uśmiechnięty portret, szczoteczki do zębów z przyszłości, bakterie mieszkające na chorych zębach, itp.

Nauczyciel przeprowadził pogadanki, eksperymenty, ćwiczenia zespołowe, obserwacje i zainicjował scenki sytuacyjne, podczas których uczniowie świetnie się bawili oraz utrwalili wiadomości i umiejętności dotyczące podstawowej zasady profilaktyki higieny jamy ustnej. Poznali rolę i funkcję zębów. Dowiedzieli się o dodatkowych korzyściach płynących z posiadania zdrowych zębów. Poznali budowę zębów. Dowiedzieli się, jak ważne są zdrowe i silne zęby w codziennym życiu człowieka. Utrwalili zasady mycia zębów i przekonali się, jak ważne są czyste i niezniszczone akcesoria do dbania o higienę jamy ustnej.

Dowiedzieli się także, że próchnica to choroba, którą należy leczyć, poznali pojęcie „profilaktyka fluorowa”, utrwalili wiadomości dotyczące pracy dentysty i ortodonty oraz poznali korzyści płynące z regularnych wizyt u stomatologa - i w miarę potrzeby - u ortodonty.